Головний Рабин України Моше Реувен Асман

Українське село Анатівка  відоме всьому світу за безсмертним твором Шолом-Алейхема «Тев’є-молочник», живе та процвітає. Ось уже 5 років це не літературна фантазія великого єврейського письменника, а існуючий населений пункт.

П’ять із половиною років тому головний рабин України Моше-Реувен Асман заснував нове селище для єврейських біженців з охопленою війною Східної України (Донецька та Луганська області). Нове поселення Асман назвав Анатівкою. Ця назва добре знайома всім, хто читав повість “Тев’є-молочник” Шолом-Алейхема або дивився популярний мюзикл “Скрипаль на даху”. Сьогодні у селі проживає 150 осіб, а найближчими місяцями до них приєднаються ще 150 єврейських біженців.

Рабин Асман, який мріяв про створення подібного місця, із хвилюванням розповідає про дітей, які народилися в Анатівці, а також про єврейських дітей з Києва, які приїжджають до села для навчання у місцевій школі. «Я пишаюся не лише тим, що ми змогли врятувати людей, які втратили буквально все, але й тим, що ми зробили це гідним чином, – каже Асман. – У нас навіть їдальня має вигляд ресторану. Біженці залишили насиджені місця, втративши майно, без копійки грошей, без одягу. А сьогодні вони допомагають іншим людям. Вони шиють лікарняний одяг, готують їжу для інших людей, виробляють мезузи та сувеніри, які мають великий попит».

З Києва до нового селища можна дістатися таксі всього за 40 хвилин. У 2015 році тут відбулася церемонія закладання першого каменю. А тепер це затишне селище: нові будинки, три школи, в яких здобувають знання 350 дітей – понад 200 у загальноосвітній школі та близько 70 у школі «Талмуд–Тора». Є також школа для дівчаток.

Звичайне село з надзвичайною атмосферою

Великі плани у туристичній сфері

Дружина рабина Асмана, Хана, каже, що її місія полягає у «створенні Ерець-Ісраель в Україні». Вони мають великі плани на Анатівку, включаючи і туристичний бізнес. «Я уявляю собі Анатівку, як такий собі острів єврейського життя в Україні, де гармонійно поєднується духовне та матеріальне, – каже рабаніт Асман. – Ми не хочемо, щоби Анатівка була закритим місцем. Сюди можуть приїжджати євреї – працювати та вивчати Тору. А туристи зможуть відвідувати містечко, щоб смачно поїсти, відпочити, познайомитись із єврейською культурою – наприклад, провести тут шабат».

А також в Анатевці планується проводитися щорічний музичний фестиваль єврейської музики.

Як відомо з єврейських Святих книг — Вивчення Тори захищає місто!
Молимося за Україну у чудо містечку Анатевка!